HAKKIMIZDA

Katılım Reasürans Uygulamaları

Reasürans, sigorta şirketleri tarafından teminat altına alınarak sigortalanmış bir riskin mükerrer bir şekilde tekrar sigortalanmasına denir. Reasürans işlemi sigorta şirketinin, aynı dönemde çok fazla hasar meydana gelmesi ve şirketin sermaye yapısına menfi etkisi olması riskine karşı yapılan kendi kendini sigortalaması amacıyla yapılır.

Reasürans işlemi ülkemizde ve dünyada münhasıran reasürans işlemi yapan şirketler tarafından icra edilmektedir. Ülkemiz sigortacılık mevzuatı gereğince sigorta şirketlerinin belirli bir oranın üzerindeki risklerini reasürans yaptırmaları zorunludur.

Sigorta hakkında çalışmalar yapan İslam alimleri reasürans işleminin dinen sakıncalar barındırdığını ifade etmekle birlikte bu işlemin de katılım usulüyle yapılabileceğini belirtmişlerdir. Bu amaçla dünyanın farklı yerlerinde katılım reasürans şirketleri (retekafül) kurulmuştur.

Katılım sigorta şirketleri yapıları gereği katılım reasürans şirketleriyle çalışmak durumundadırlar. Ancak katılım reasürans şirketlerinin sayı ve kapasite olarak yetersiz olması sebebiyle, danışma komitelerinin onayıyla, geleneksel reasürans şirketleriyle çalışılması zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Neova Sigorta’nın 2017 yılında çalıştığı reasürans ve katılım reasürans şirketleri aşağıdadır;

REASÜRÖR ADI NOTU FAALİYET MERKEZİ
MİLLİ REASÜRANS T.A.Ş B+ TÜRKİYE
MAPFRE RE A İSPANYA
HANNOVER RE  A+ ALMANYA
HANNOVER RETAKAFUL A BAHREYN
HELVETIA RE A İSVİÇRE
KOREAN RE A GÜNEY KORE
LABUAN RE  A- BAHREYN
ARIG RE A- BAHREYN
KUWAIT RE A- KUVEYT
ARAB RE B+ LÜBNAN
SAUDI RE BBB+ SUUDİ ARABİSTAN
CCR, PARIS A FRANSA
CCR, ALGERS B+ CEZAYİR
AMLIN RE A+ İNGİLTERE
EVEREST RE A+ ABD
ODYSSEY RE A- FRANSA
SIRIUS RE A- İSVEÇ
QBE A+ İRLANDA
DEVK  A+ ALMANYA
GIC A- HİNDİSTAN
IGI A- BERMUDA
SCOR RE A+ FRANSA
RGA A+ AMERİKA
AAI A AMERİKA
QATAR RE A- KATAR
SRC MOROCCO B++ FAS