Bizden Haberler

Katılım sigortacılığı konvansiyonelden hızlı büyüyecek

Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Bülent Koç, katılım sigortacılığı bilincinin her geçen gün arttığını ve 6 aylık sonuçlarda 1 milyar lirayı aşan üretimin, yıl sonunda 2.5 milyar liraya yaklaşabileceğini söyledi. Koç, uzun vadede katılım sigortacılığını hem pazar payı hem de üretim hacmi olarak konvansiyonel şirketler pazarıyla başa baş pozisyona gelmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

Katılım sigortacılığı konvansiyonelden hızlı büyüyecek

“Büyüme ivmesi konvansiyonelden hızlı olur”

Katılım sigortacılığının penetrasyonu arttıracağı düşüncesinde olan Koç, “Katılım hassasiyeti sebebi ile poliçe yaptırmayan bir kitle vardı, biz bu kitlenin büyük kısmını ekonomi içerisine aldık. Ekonomi içerisine diyorum çünkü bu insanlar sigorta yapmayınca ticaretlerinde sadece kendi özvarlıkları ile dönmeye çalışıyorlardı. Bankalar ile çalışma imkanına kavuştular, ekonomik anlamda katılım kendi alanını açtı aslında. Katılım Sigortacılığı ülkemizde henüz emekleme aşamasında, daha çok şirketler gelecek, yabancı yatırımcı ilgisi artacak. Katılım pazarının büyüme ivmesinin, konvansiyonel şirketlerden daha fazla olacağına inanıyorum. Katılım pazarı nispeten daha aç bir pazar ve bu piyasa daha çok oyuncu kaldıracak gibi görüyorum” dedi.

Koç sağlık ve hayak sigortalarıyla ilgili olarak ise şunları söyledi: “Sağlık için yer edinmek biraz daha zor olacak. Sağlık portföyü büyük oranda oturmuş gibi görünüyor, çok fazla değişikliklerin olmasını beklemiyoruz. Ancak katılım pazarı kendi dinamikleri ile hedeflediği payı almaya gayret edecektir. Hayat üretimininse yeni oluşan bir piyasada elementer üretimin arkasında kalması ve sonradan oluşması çok normal. İlk önce elementer piyasa oluşuyor, beraberinde hayat portföyünü yukarıya doğru çekiyor. Bu pazar katılım dışı sigorta piyasasında da bu şekilde oluşmuştu. Zaman içerisinde hayat pazar payı ve üretimi katılım pastasında büyüyecek ve istediği yeri alacaktır.”